Nem túlzás azt állítani, hogy a vizualitás korában élünk. A képek színesebbek, izgalmasabbak, könnyebben emészthetőek, mint a szövegek. Ugyanakkor nehezebb az előállításuk, hiszen fogalmazni mindenki megtanul az iskolában, a fotózás és a digitális képalkotás viszont nem része a tananyagnak.
Nem véletlen, hogy óriási lett a piaca a jó minőségű, nagy felbontású képeknek, amelyek forgalmazásával az ún. stock ügynökségek foglalkoznak. Elég borsos árúak a csomagok, különösen egy kis büdzsével rendelkező magyar kisvállalkozás pénztárcájához képest. Ha nem kirívóan magas a honlapod képigénye (egy hónapban kevesebb, mint 10 blogbejegyzésed van), akkor érdemes megismerkedned az ingyenes kép lelőhelyekkel. Ha innen választasz képeket, akkor nem kell álmatlanul forgolódnod a jogtisztaság miatt. Érdemes nem csak a jelen idejű, aznapi igényeidre gondolni, hanem a tartalomrendszered lehetséges témáihoz folyamatosan gyűjteni a képeket.
Egy honlap képanyagának összegyűjtése, az új képek beszerzése, a jó illusztrációk kitalálása és levadászása nem is olyan könnyű feladat. Arról nem is beszélve, milyen rendszerben érdemes tárolni az egyre nagyobb helyet foglaló kép mennyiséget. A honlapok képanyagának szakszerű előállításához ad tippeket ez a blogbejegyzés, most azonban csak a lelőhelyekre koncentrálunk.
Minden stock oldal hozzád vág néhány érdektelen ingyenes képet reklám célokból, de most nem ezekről lesz szó.
Unsplash
Nagy kedvencem most ez az oldal, mert nem annyira közhelyesek a képek. A képeket maguk a fotósok ajánlották fel tetszőleges felhasználásra. Itt tényleg minden típusú felhasználás megengedett, akár kereskedelmi célú is (csak ugyanilyen ingyenes fotó szolgáltatást nem nyújthatsz ;)) A szerzőkhöz kapcsolódó gyűjteményekben is böngészhetsz.
Van egy szép kis gyűjteményük azokból a beküldött alkotásokból, amelyek az oldal képeiből készültek.
Pixabay
Minden ingyenes lelőhely esetében kezdd azzal a keresgélést, hogy pontosan mire is vonatkozik ez az ingyenesség. Ezt nem is olyan könnyű megtalálni az oldalon. Jelen esetben egy blogbejegyzésben magyarázzák el, hogy pontosan mit is tehetsz és mit nem a képekkel. Ha ismered a Creative Commons intézményét, akkor ez pontosan ennek a Creative Commons jogállásnak felel meg.
Külön kategóriát alkotnak az illusztrációk, és vektor grafikák illetve videók is vannak. Nagyon fontos, hogy képméret és szín alapján is tudsz keresni. Ha igazán ütős weboldalt szeretnél, akkor bizony a képanyagnak is illeszkednie kell a webdesign és az arculat palettájához. Gyakori szituáció, hogy egy adott árnyalatban keresünk témába vágó képeket.
Freepik
Nagyon színes, hatalmas, valóban igényes fotókat és vektorgrafikákat tartalmaz az oldal. Szinte minden elvont fogalomhoz, blogbejegyzéshez, közösségi oldal poszthoz találsz megfelelő képet. Csakhogy az ingyenesség itt azt jelenti, hogy egy megadott linket kell szerepeltetned a felhasznált kép mellett. Ez egy átlagos blogbejegyzésnél a kép alatt apró betűvel egyáltalán nem zavaró, de mondjuk egy komolyabb cég honlapjának címoldalán már igen. A linket a letöltéskor adja meg a Freepik, és ezt kell majd bemásolnod az oldaladra.
Itt adnak instrukciókat a kereskedelmi felhasználást illetően. Illetve a letöltés során érheted el ezt a felvilágosító felugró ablakot is.
Ha megvásárolod a prémium előfizetést, akkor anélkül használhatod a képeket, hogy hivatkoznál a forrásra.
Public Domain Pictures
Nagyon hasznos, hogy kategóriánként is kereshetsz. Az ingyenes verzió itt kisebb felbontású, mint ami fizetős tagság esetén elérhető.
Szinte mindenhol élhetsz az adományozás lehetőségével. Én nagyon pozitív kezdeményezésnek tartom, hogy önként, az általam éppen megengedhető összeget átutalhatom az alkotóknak, a fenntartóknak, akik ezt a lehetőséget ajándékba adták nekem. Szeretem a "Hívj meg egy sörre" gombot. Ha már sokat használtad az ingyenes képeket, küldj pár dollárt a kedvencednek.
Hozzászólások
ennél sokkal több van, nem?
Mennyiség kontra minőség
a kevesebb több
Jó volna a képkeresésre is tippeket kapni
Túl sok link és hivatkozás lenne
Mi számít eredetinek?
Mi számít eredetinek? - megítélés kérdése
nekem a képek licenszének tárolása a legnehezebb
A rendszerezés is nehéz
elvont fogalmakkal van probléma
Új hozzászólás