Manapság a hipszter szó hallatán inkább a városszerte elterjedt barber shopokra asszociálunk, ahol változatosabbnál változatosabb arcszőrzet és hajkreációkkal találkozhatunk.
Ha megkérdeznénk, hogy ki mikor találkozott a hipszter fogalommal és stílussal, minden bizonnyal sokan válaszolnák, hogy 2013-ban, amikor az Eurovíziós dalfesztivál magyar indulója, ByeAlex a színpadra lépett kötött sapkájával, keretes szemüvegével és jellegzetes körszakállával.
De honnan is indult eredetileg, kik voltak az első „hipszterek”? Az 1940-es évek amerikájában nevezték így azokat a jazz rajongókat, akik nemcsak a zene szeretetét, de a zenészek életstílusát is igyekeztek átvenni – az öltözködésüket, a szlenget, a laza és szarkasztikus hozzáállást az élethez, sőt a droghasználat és a szabados szexuális élet sem állt távol tőlük.
A 2000-es évek során kezdte nemzetközi szinten újra reneszánszát élni, hozzánk 2010 körül gyűrűzött be. Olyan szubkultúrát jelent, ami főként a városi, középosztálybeli, Y generációs fiatalokra jellemző, akik el akarnak távolodni a mainstream trendektől, különc öltözködésükkel (pl. nagymama pulóver), alternatív zenei stílusukkal hívják fel magukra a figyelmet. Ugyanakkor rendkívül tájékozottak és meg is osztják határozott véleményüket a művészetekről, technológiáról, politikáról és állást foglalnak társadalmi problémákkal kapcsolatban is. Ironikus módon ugyan mára mégis a mainstream kultúra részévé vált, többek között ennek is köszönhetjük, hogy ott hagyta nyomát a design, ezen belül pedig a webdesign területén is.
Y generációról lévén szó, kikerülhetetlen az internet világa, a social média és a webdesign. Természetesen az online trendekben is megjelent a stílus, melynek megvannak a saját ismertetőjegyei, ugyanakkor több más design irányzat elemei is alapul szolgálhatnak hozzá, jól állnak mellé a modern, vintage vagy grunge stílusok.
Modern stílus hipszter jellemzőkkel
Ahogy a következő példákon is látszik, kitűnően kombinálható a modern stílus a hipszter jellemzőkkel. Nem feltétlenül kell elárasztani hipszter stílusjegyekkel egy weboldalt, elegendő lehet egy jól megválasztott font, ikonkészlet és a stílushoz illeszkedő fotó. A képanyag tartalmában is hordozhatja a stílust, például a modell szakállat visel, vagy keretes szemüveget, esetleg kötött pulóvert, de megjelenhet a technológiában is, ha például analóg fényképezővel készült vagy ilyen jellegű filtert használunk rajta. Hagyjunk nyugodtan üres tereket, a minimalizmus is jól áll ennek a kombinációnak.
Vintage és hipszter stílus keverése
A vintage stílus is jól kiegészíti a hipszter irányt, teljesen más hangulat hozható létre, mint a modern dizájnnal. Például egy kávézóhoz jól passzolhatnak a szalagon lévő feliratok, a krétával rajzolt hatás, esetleg régi kávéfőzők fényképe vagy illusztrációja. A legfontosabb ebben az esetben is a mértékletesség, hiszen túl sok elem használatával könnyű giccsbe hajlani.
Grunge stílusjegyek hipszter megjelenéssel
A grunge stílus leginkább a hippi korszakot idézi a maga laza, ütött-kopott megjelenésével, ami képes esztétikus átmenetet képezni a hipszter stílussal. Noha ez utóbbi igényesen, de hozza a hippi korszak bizonyos elemeit, mint például a bajusz, a kötött pulóverek, kinyúlt farmer. Ezáltal a webdesign tervezés során is jó ötlet lehet ötvözni a két irányt. A kopott, megsárgult hátterek a weboldal különböző egységeinek elválasztásaként is szolgálhatnak, míg a western irányba hajló betűtípus remek választás lehet a címsorokhoz.
A bemutatott példákon keresztül is látszik, színhasználatban leginkább a föld színek, fekete-fehér, barna, narancssárga és vöröses árnyalatok kapnak főszerepet.
Mikor érdemes használni a hipszter stílust?
Mivel leginkább a fiatalok, ezen belül is az Y és Z generáció körében elterjedt irányról van szó, ezért olyan iparágak esetében érdemes alkalmazni, akik ezt a célcsoportot szeretnék megszólítani. A fenti példák legtöbbje kávézó vagy fair trade kávébolt és fodrászat, barber shop volt, de ezeken kívül jól állhat még könyvesboltnak, divattal vagy rendezvénnyel foglalkozó oldalnak, étteremnek, pubnak, szórakozóhelynek, autós iskolának, nyelviskolának vagy akár utazási irodának, akik fiataloknak szerveznek utazásokat. Óvatosan használva, de akár az informatika és technológia területén is el lehet képzelni ezt a stílust, ha mondjuk egy start-up-ról vagy applikációról van szó.
Hipszter betűtípusok, logók, ikonok forrásokkal
Összegyűjtöttem néhány olyan ingyenesen letölthető anyagot, betűtípust, ikonkészletet, logó mintákat, grafikákat és fotókat, amik akár inspirációként, akár alkotóelemként használhatóak hipszter stílusú webdesignhoz vagy más grafikai anyaghoz.
Ingyenesen letölthető hipszter ikonok:
Letölthető hipszter hátterek
Ingyenes stockfotó oldalakról válogattunk néhány nagyszerű, jó hangulatú fényképet, ami jól jöhet a következő hipszter stílusú projekthez.
Szerző: Józsa Dorottya
„Marketingesként mindig is csodáltam grafikus munkatársaimat, hogy milyen látványos a munkájuk gyümölcse. Régóta szerettem volna én is megtanulni azoknak az eszközöknek a használatát, amik segítségével a fejemben megjelenő elképzeléseket vizuális formába tudom önteni.
A Webartery tanfolyamai nagyszerű alapot nyújtanak ahhoz, hogy elmélyedjek ennek a kreatív szakmának a fortélyaiban és megerősítettek abban, hogy a marketing és szövegírás mellett a továbbiakban a YOUL design márkámat építve webdizájnnal és közösségi média, főként Instagram tartalomgyártással is foglalkozzak.”