Ha képeket keresel egy honlapra, akkor nincs könnyű feladatod. Nem elég, hogy illeszkednie kell az adott oldal stílusához, jogtisztának is kell lennie. Ráadásul a kép file mérete sem lehet túl nagy. A komoly grafikai programokkal paraméterezhetően állíthatod be, hogy milyen módon, és mennyire tömörítse az adott képet, de ha nem értesz a digitális képekhez, akkor ez bizony fekete mágiának tűnik.
Vannak azonban olyan ingyenes, az interneten keresztül bármikor elérhető eszközök, amelyekkel minden előzetes tudás nélkül, egyetlen gombnyomással kicsi file-méretűvé tudod varázsolni a képeket. Ez nem azt jelenti, hogy a kép kisebb helyet fog elfoglalni a monitorodon. A kép pixelben mérve ugyanolyan nagyságú marad. Érdemes egyébként azt is ellenőrizni, hogy a felhasználni kívánt fotó mérete, azaz a pixelekben mért mérete megfelelő-e az adott célra. Ha például egész képernyő szélességű lesz egy blogbejegyzés illusztrációja nyilván több pixelből kell álljon, mintha egy logót akarsz megjeleníteni.
Ezek az eszközök azonban nem erről a képméretről szólnak. Hanem különböző, bonyolult tömörítő algoritmusokat alkalmaznak annak érdekében, hogy a kép mentés után kisebb helyet foglaljon el a számítógépeden. Ha a képre kattintasz, akkor eléred a megfelelő programot.
Tiny PNG
Különböző típusú képeken teszteltem, és a számomra az első két helyen ez a két eszköz szerepelt. 70-80%-os javulást értek el alapból, miközben gyakorlatilag semmilyen minőség romlást nem tudtam érzékelni.
Website Planet
JPG és PNG típusú képeket is tud optimalizálni. Semmilyen beállítási lehetőséget nem engedélyez, azonban a végeredmény mindig nagyon impozáns marad. Én már Photoshop-pal tömörített képekre próbáltam ki, és még így képes volt 20 – 50%-os optimalizálásra. Mivel nincsenek paraméterezési lehetőségek, ennek az eszköznek a szempontjából nem igazán számít, hogy az oldal magyarul is elérhető. Azonban sok más weboldalakkal kapcsolatos szolgáltatás és ingyenes online eszköz is elérhető rajta keresztül, és itt már sokat jelenthet a magyar fordítás. Természetesen, mint minden képoptimalizáló eljárás esetében, a képen szereplő szövegek környéke sínyli meg a legjobban a tömörítést. Weboldal terveket ábrázoló képek mákosak lehetnek a feliratoknál.
Az alábbi hallgatói munkáról készült JPG képet már Photoshop-ban optimalizáltuk, és erre engedtük rá az online eszközt. Pici különbség észlelhető, de webes környezetben, kisebb kép-méretnél tökéletes a duplán tömörített változat is. A képekre kattintva kinagyíthatóvá válnak, és meg tudod nézni az apró részleteket is.
Compress Jpeg
Nagyon hasznos funkció, hogy miután az általa javasolt tömörítést elvégezte az eszköz, két kis ablakban megjelenik az eredeti és az optimalizált kép, amelyekre rá tudsz nagyítani, és így le tudod ellenőrizni, hogy megfelelő maradt-e a minőség. Utólag még egy csúszka segítségével tovább emelheted a tömörítés mértékét, miközben végig figyelheted, hogy ne legyen túl erős a minőség romlás.
Compress JPEG – online képtömörítő eszkösz
Compressor.io
Egy csúszka segítségével megnézheted, hogy az eredeti és az optimalizált kép között mi a különbség. Szinte semmilyen módon nem fogod érzékelni, hogy 70-80 %-kal kisebb file-méretet produkál az eszköz.
Jpeg optimizer
Ez az eszköz nem rendelkezik túl vonzó felhasználói felülettel, viszont egy paraméterrel állíthatod, hogy mennyire „nyomja össze” a képet. Vigyázz vele, mert ha túl nagy arányú a tömörítés, akkor az apró részletek elveszhetnek, és rosszabb minőségű lesz a kép. Lehetőséget biztosít a kép pixelekben történő kicsinyítésére is. Azonban ha csak önmagában az optimalizáló funkciót használod, akkor 20-30-os tömörítést tesz lehetővé, ami nagyságrendekkel rosszabb, mint a lista első helyezettjének eredménye.
Beletelik egy kis időbe, amíg a tömörítő algoritmusok lefutnak, ezért a gomb megnyomása után legyél türelmes 🙂