Ingyenes haladó Photoshop tutorial - Pegazus csillagkép
Ebben a bemelegítő leckében egy mesebeli Fantasy-képet fogunk elkészíteni. Ez egy elég tág téma, a csillagos űrtől kezdve az Avatar szemkápráztató erdővilágáig minden belefér ebbe a műfajba, de mi most egy éjszakai égi jelenségen át fogjuk megtanulni, hogy hogyan érdemes elkészíteni egy ilyen képet, és milyen szempontokra kell odafigyelni.
A gyerekkor és a felnőttkor közötti különbség nem más, mint a képzelőerő és a beletörődés közötti különbség.
Hozzávalók kiválasztása
A leckében letölthetők az általam használt ingyenes képek is a LETÖLTÉSEK fülről. Ha valamelyik komponenshez esetleg nem találtok sajátot, akkor használjátok az enyémeket, de szeretném, ha minél több saját alkotóelemből állna a munkátok, mert érdekes eredmények születhetnek abból, hogy ugyanaz az ötlet hányféle módon ölthet formát. Szükségünk lesz egy magas füves rétre, vagy búzamezőre; hegyvonulatokat ábrázoló fotó(k)ra; egy szép csillagos éjszakai ég fotójára; két alanyra, akik a képzeletbeli kamerának háttal állva szemlélik az égi jelenséget; illetve magára a jelenségre.
Én Pegazust választottam, és szeretném, ha ezt az egy képet Ti is mindenképp használnátok, mert majd különleges trükköt fogunk használni rajta. Továbbá egy ecsetkészlet is letölthető a leckében, amire feltétlenül nagy szükség lesz, kivéve, ha már rendelkeztek füsthatású ecsetekkel.
Sajnos nem lehet bármelyik nekünk megtetsző képet kiválasztani. Figyelembe kell venni az olyan tulajdonságokat, hogy minden komponensünk az elképzelésünknek megfelelő irányból kapja a megvilágítást, így a fény-árnyék hatások kontrasztja is fontos, és a megfelelő térhatáshoz a megfelelő perspektívában legyenek lefotózva. A képválasztás szempontjairól egy videót is készítettem, amit a VIDEÓK fülön érhetsz el. Az általam használt ingyenes képek forrásainak linkjét a LINKEK fülön találod.
Az ingyenes képlelőhelyekről és a kreatív anyagok felhasználásának feltételeiről a Kreatív Webdesign Tanfolyam blogban is olvashatsz.
Ha megvannak a nyersanyagok, akkor kezdődhet a munka! Ha sikerült nagy felbontású képeket összegyűjteni, akkor is törekedni kell rá, hogy ne legyen egyik komponensünk se pixeles, így érdemes kiválasztani alap felbontásméretnek azt a forrásképet, amelyik a projektünk hátterét alkotó képek közül a legkisebb. Jelen esetben a Búzamező és a Csillagos ég a két meghatározó komponens. Ezek közül a Csillagos ég a kisebb, így mindent ennek a képnek a szélességéhez fogok igazítani.
Első feladatunk a teljes háttér összeállítása. A folyamatot az 1. videón követheted végig a VIDEÓK fülön.
1 Búzamező kivágása
A Búzamező fotóján áll egy férfi, akire nekünk nem lesz szükségünk, így őt ki kell retusálni a képből. Erre több módszer is létezik, de a leggyorsabb megoldás az, ha a testéből kijelöljük minden horizont alatti részét, illetve egy keveset a horizont felett is, majd jobb egérgombbal kattintva kiválasztjuk a Fill/Kitöltés lehetőséget, ott pedig a Content aware/Tartalomérzékeny lehetőséget, és leokézzuk. Ha minden igaz, az alanyunk alsóteste még több búzára cserélődött ki.
Nem kell, hogy a művelet tökéletes legyen, az a legfontosabb, hogy a horizontunk zavaró tényezőktől mentes legyen. Adjunk hozzá egy rétegmaszkot, fekete, enyhén lágy keménységű ecsettel „fessünk ki” mindent a képből, csak maga a búzamező maradjon meg.
Majd az így kapott réteget húzzuk át a Csillagos ég képünkre, és méretezzük át kedvünk szerint.
2 A hegyvonulat kialakítása
Most jöhetnek a hegyek a horizontra. Ízlés, illetve választék kérdése, hogy hány ilyen forrást akarunk használni. Amiket én ideálisnak véltem, mind túl rövidek voltak szélességre, ezért választottam kettőt, amiket egybe tehetek. Ezeket a hegyeket a Quick Selection/Gyors kijelölés eszközzel a leggyorsabb kijelölni. Ám jócskán benne van a lehetőség, hogy az eszközünk nem fog pontos kijelölést végezni, vagy kihagy egyes részeket, vagy olyat is bevon a kijelölt tartományba, amire nem lenne szükségünk. Én ezt úgy oldom meg, hogy ezzel az eszközzel kijelölök a hegyen annyi részt, amennyit csak lehet, majd a Shift+Ctrl+I kombinációval megfordítom a kijelölést, lenyomom a Q billentyű gombot, ezzel belépek a Gyorsmaszkba, és így az ecset eszközömmel fehér vagy fekete színt használva finomítok a kijelölésemen. Ha ezzel végeztem, Q billentyű paranccsal kilépek a Gyorsmaszkból, Shift+Ctrl+I kombinációval visszafordítom a kijelölésemet, és az így kijelölt hegyemet a Mozgató eszköz segítségével áthúzom az új hátterébe.
3 A főalakok felhelyezése az előtérbe és a háttérbe
Most jönnek a női főszereplők a képbe. Az ő kijelölésükhöz is használhatnánk a Gyors kijelölő eszközt, de számomra csak több problémát okozott, mint amennyit megoldott. Ilyen bonyolult formák kijelöléséhez én a Q billentyűvel behívható Gyorsmaszkot javaslom, aminek köszönhetően a saját kézügyességünkre van bízva, hogy mennyire végzünk precíz kijelölést. Ez a módszer az emberi testen és a ruhákon többnyire egészen jól használható, de a hajak kijelölésénél már bonyodalmakba ütközünk. Többféle hajkijelölési technika is létezik, ám ezek bemutatása sajnos nem férne bele ebbe a leckébe, viszont, ha igényes munkát akarunk végezni (márpedig mind ezért vagyunk most itt, hogy fejlődjünk), akkor mindenképp javaslom a Kreatív Webdesign Tanfolyam blogjára feltöltött hajkijelölés technikákat bemutató oktatóanyagot. Az az általatok kiválasztott képtől függ, hogy melyik technikára lesz most szükségetek. Ha változatos, azaz heterogén a háttér a modelletek frizurája körül, akkor az első vagy a második módszert javaslom, ha viszont sikerült találni egy olyan fotót, amin egyszínű a háttér, azaz homogén, akkor az előző két módszer mellett a harmadikat is merem ajánlani.
Ha elkészültünk a szereplőink kijelölésével, akkor már csak annyi a dolgunk, hogy helyezzük át őket is a munkaprojektünkbe, majd miután intelligens objektummá alakítottuk, alakítsuk a méretüket úgy, hogy a tér-távolság alapján reális méretűek legyenek a képen.
Végül pedig a képünk legfontosabb komponensét kell beillesztenünk a projektünkbe. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Pegazus képe már eleve egy .PNG fájl, tehát már valaki más elvégezte a kijelölést, és kitörölte a pegazus mögül a hátteret. Így csak annyi a dolgunk, hogy berakjuk őt a hegyek mögé.
Most már megvan minden szükséges hozzávalónk, és elkészítettük a kompozíciót is, a varázslat azonban egyelőre még várat magára. Nem jók a színek, a fényviszonyok, a szárnyas ló is túlságosan hús-vér szereplőnek tűnik, arról nem is beszélve, hogy a szereplők lábai le vannak vágva. Első lépésként helyezzük a szereplőket életszerűen a tájba, azaz készítsük el a fűszálak takarását a lábak mögött.
4 A főalakok beillesztése a búzatáblába
Hogy egy ilyen ecsettel hogyan illesszük be a szereplőinket a búzába, és hogyan küszöbölhetjük ki az ekkor felmerülő újabb esetleges problémákat, azt a Videók fülön a 2. videóban részletesen bemutatom.
5 Az éjszakai fények beállítása az előtéren és a főalakokon
A Fantasy lényegét talán pont a valószerűtlen színek alkalmazása adja. A szó hallatán legtöbbünknek talán az Avatar vagy a Gyűrűk Ura c. filmek látványvilága jut eszünkbe, melyek nagyon élénk színekkel dolgoznak. Persze ez csak az egyik véglet, mert fakó, szürke-árnyalatos, amolyan posztapokaliptikus hangulatot megidéző Fantasy is létezik, de nekünk most nem ez a célunk.
Először is az a legfontosabb, hogy a komponenseknek éjszakai színvilágot adjunk, az összképpel majd csak később foglalkozunk, tehát nem baj, ha most még nem lesz lélegzet elállító az eredmény. A Pegazus rétegünk láthatóságát egyelőre kapcsoljuk ki, ő egy külön téma lesz. Mivel a képen éjszaka van, az égbolt színe pedig ehhez adott, ezért a többi komponens színvilágát is ehhez fogjuk igazítani, amit a rétegstílusokkal fogunk elvégezni. Minden rétegstílus esetében ügyeljünk arra, hogy mielőtt bármit is elkezdünk beállítani, a rétegstílus és az alatta lévő stílus között Alt+bal egérgomb lenyomásával csináljunk belőle egy vágómaszkot, hogy azok az értékek, amiket átállítunk, csak arra az egy komponensünkre vonatkozzanak, és a kép többi részére ne!
Kezdjük először a Búzamezővel. Én két rétegstílust adok hozzá: egy Color Balance/Színegyensúly effektet, és egy Exposure/Expozíció réteget. Ez persze nem kőbe vésett szabály, hogy pontosan ezeket a rétegstílusokat használjátok Ti is, és pontosan az általam megadott értékekkel. Sőt, az lenne a legjobb, ha Ti a saját elképzeléseitek szerint állítanátok be a képetek szín- és fényvilágát, ahogy nektek tetszik, én csak útmutatást adok. Az egyes rétegek beállításait az alábbi fülekre kattintva érheted el.
6 A Pegazus átalakítása égi jelenséggé
Most következik az egész fotó középpontja, amire nem csak a szereplők, hanem a nézők is felfigyelnek, és biztos, hogy először ezt nézi meg mindenki, épp ezért fontos, hogy jól sikerüljön. Pegazus rétegéből több másolatot is kell készíteni, mindegyiknek más szerepe is lesz a végső kinézet kialakításában. Itt jön képbe a leckében letölthető füstecset, hisz ezt fogjuk használni ahhoz, hogy füstölgő hatást keltsen Pegazus szárnya, sörénye és farka.
A teljes folyamatot a Videók fülön a 3. videóban mutatom be részletesen.
7 Az összkép finomítása
Most, hogy már minden alkotóelem a helyére került a megfelelő színekkel, fényekkel és kontrasztokkal, már tényleg nem maradt más hátra, csak az összkép kicsinosítása. Nem feltétlenül szükséges, de én ilyenkor szoktam nyomni egy Shift+Crtl+Alt+E kombinációt, hogy legfelülre minden látható réteget egy új rétegen összeolvasszak, mert már nem terveztem bármit is módosítani, kitörölni, vagy áthelyezni. Még néhány rétegstílus segítségével adjunk a látványhoz némi pluszt.
Feladatok
- Milyen más módszerrel tudnád a főalakokat a fűbe helyezni? Azaz hogyan lehetne a lányok lábát és a fű találkozását minél élethűbben megvalósítani?
- Milyen más hatások érhetőek el, ha más típusú blending mode-ot választasz a pegazus megvalósításakor?
- Volna más ötleted a pegazus ködbe veszésének megvalósításához?
Kapcsolódó blogbejegyzések
A Photoshop blend mode beállítások működéséről szóló bevezető
A felhasznált ingyenes képek lelőhelyei
Búzamező: https://unsplash.com/photos/JrZ1yE1PjQ0
Hegyvonulat: https://unsplash.com/photos/U8FEzONZCsg
Hegycsúcs: https://unsplash.com/photos/Aq7id0ZjEW4
Égbolt: https://unsplash.com/photos/Y61qTmRLcho
Pegazus: https://pixabay.com/hu/egyszarv%C3%BA-fant%C3%A1zia-l%C3%B3-mitol%C3%B3g...
Lányok: https://pixabay.com/hu/testv%C3%A9rek-szerelem-csal%C3%A1d-fiatal-1985647/